Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego.
Pracownik tymczasowy to pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych uregulowane są w ustawie z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych
Między pracownikiem tymczasowym a pracodawcą użytkownikiem nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy. Jest to sytuacja, w której występują trzy strony zatrudnienia:
- pracodawca użytkownik, który warunki zatrudnienia uzgadnia na piśmie z agencją pracy tymczasowej,
- agencja pracy tymczasowej, która zatrudnia pracownika tymczasowego,
- pracownik tymczasowy.
Pracodawca użytkownik, u którego pracownik tymczasowy uległ zdarzeniu wypadkowemu zobowiązany jest do zapewnienia ustalenia okoliczności i przyczyn takiego wypadku.
Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego – jak należy postąpić?
- To pracodawca użytkownik powołuje zespół powypadkowy, który prowadzi dochodzenie powypadkowe w sposób określony w rozporządzeniu w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.
- To pracodawca użytkownik przekazuje agencji pracy tymczasowej dokumentację powypadkową do zatwierdzenia.
- To agencja pracy tymczasowej jako pracodawca pracownika tymczasowego na podstawie protokołów powypadkowych prowadzi rejestr wypadków przy pracy oraz sporządza statystyczną kartę wypadku.
- To agencja pracy tymczasowej, jako pracodawca pracownika tymczasowego kieruje wniosek o ustalenie prawa do świadczeń wypadkowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
O każdym zaistniałym wypadku śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym, w zależności od ustaleń zawartych w umowie pomiędzy agencja pracy tymczasowej i pracodawcą użytkownikiem u którego doszło do zdarzenia wypadkowego, jedna ze stron umowy ma obowiązek zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora.