Procedury przy podejrzeniu choroby zawodowej
Zgodnie z definicją zawartą w Art. 2351 K.P. za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”.
Jakie są procedury, gdy istnieje podejrzenie choroby zawodowej?
Zgodnie z art.235 §1 KP „Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zgłosić właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.”. Taki obowiązek ciąży również na lekarzu podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej (art.235 §2 KP).
W każdym przypadku podejrzenia choroby zawodowej:
- Lekarz
- Lekarz dentysta, który podczas wykonywania zawodu powziął takie podejrzenie u pacjenta
– kieruje na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania (art.235 § 21 KP).
Podejrzenie choroby zawodowej może zgłosić również pracownik lub były pracownik za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną (art.235 § 22 KP).
Komu zgłaszamy podejrzenie choroby zawodowej?
Zgodnie z § 3.1. rozporządzenia RM w sprawie chorób zawodowych podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się:
- właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu,
- właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Natomiast według § 4.1. właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, wszczyna postępowanie, a w szczególności kieruje pracownika lub byłego pracownika, którego dotyczy podejrzenie, na badanie w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania, do jednostki orzeczniczej.
Jednostki orzecznicze I stopnia:
- poradnie chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy;
- kliniki i poradnie chorób zawodowych uniwersytetów medycznych (akademii medycznych);
- poradnie chorób zakaźnych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy albo przychodnie i oddziały chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego – w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych;
- jednostki organizacyjne zakładów opieki zdrowotnej, w których nastąpiła hospitalizacja – w zakresie rozpoznawania chorób zawodowych u pracowników hospitalizowanych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby.
Jednostki orzecznicze II stopnia (w przypadku gdy pracownik nie zgadza się z treścią orzeczenia wydanego przez jednostkę orzeczniczą I stopnia).
Kto stwierdza chorobę zawodową?
Decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo braku podstaw do jej stwierdzenia wydaje właściwy państwowy inspektor sanitarny.
I na koniec – jakie są obowiązki pracodawcy w razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej?
– ustalić przyczyny powstania choroby zawodowej oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą,
– przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze,
– zapewnić realizację zaleceń lekarskich (Art. 235 § 3).
I.M.