Udzielanie pierwszej pomocy
Zraniłeś się? Przeciąłeś się? Ranny potrzebujesz ratunku?
Pomocy powinien Ci udzielić w szczególności pracodawca. Tak! W jaki sposób? Albo samodzielnie, albo poprzez wyznaczenie i przeszkolenie grupy pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez lekarza, pielęgniarkę lub ratownika medycznego.
Pracodawca może czy musi zapewnić sprawne udzielanie pierwszej pomocy?! Musi zapewnić punkty pierwszej pomocy.
Gdzie znajdziemy konkretną podpowiedź?
§ 44. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
- Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
1)punkty pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże zagrożenia wypadkowe lub wydzielanie się par, gazów albo pyłów szkodliwych dla zdrowia – wyposażone w umywalki z ciepłą i zimną wodą oraz w niezbędny sprzęt i inne środki do udzielania pierwszej pomocy;
2)apteczki w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
- Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.
- Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
- W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3.
- Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne.